Excel’de Belirli Hücrelere Kilit Koymak

Excel’de Belirli Hücrelere Kilit Koymak
10.08.2007
A+
A-

Hazırladığınız excel dokümanlarını korumak ya da acemilerin yanlış kullanımlarını önlemek için sadece istenilen hücrelere veri girişine izin vermek isteyebiliriz ki, bu çok kullanılan bir yöntemdir.

Excel’deki bütün hücreler varsayılan değer olarak kilitlidir. Ama bu kilidi aktif hale getirmek için sayfa koruması yapmalısınız. Bazı hücrelerin kilidini kaldırıp diğerlerini kilitlemek için aşağıdaki adımları tek tek yapın.

 1. Kilidini kaldırmak istediğiniz bütün hücreleri seçin.
 2. Hücreler seçili haldeyken BİÇİM menüsünden, HÜCRELER.. komutunu tıklayın. Ekrana HÜCRELERİ BİÇİMLENDİR penceresi gelecektir.
 3. Bu pencerede bulunan KORUMA sayfa sekmesine tıklayın açılsın.
 4. En üstte bulunan KİLİTLİ onay kutusundaki onayı kaldırın.
 5. Tamam düğmesine tıklayın.
 6. Seçmiş olduğunuz hücrelerin kilidini kaldırdınız, şimdi ise
 7.  ARAÇLAR menüsünden KORUMA alt menenüsüne tıklayın, Açılan menüden SAYFAYI KORU komutuna tıklayın.

Artık sadece belirtilen hücrelere veri girilebilir.

YORUMLAR
 1. hakan dedi ki:

  selam öncelikle bilgiler icin tşk ederim. sadece bir sorum var :
  sadece bir sütuna belirli kişilerin yetkisi verilerek şifre koymak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?
  (GÖZDEN GEÇİR-“kullanıcıların aralıkları duzenlemesine izin ver” i yapıyorum fakat yine de istediğim gibi olmuyor )

 2. zeynep dedi ki:

  Açık ve net… 2007 de Biçim menüsü yok onun yerine Giriş- Biçim- Hücre biçimlendirme veya sağ tıklama hücre biçimlendirme seçilerek oluyor. Faydalı bilgi oldu tekrar teşekkür ettim.

 3. Akın dedi ki:

  bu söylediklerin 2003 de oluyor ama 2007 de işlemiyor

 4. mustafa dedi ki:

  bir hücreyi koruma altına alabiliyorum fakat ben bu sayfayı aynı kitapçıkta bozmadan kopyalayıp çoğaltamıyorum çoğaltmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 5. asdf kaya dedi ki:

  saolasın kardeş anlatımın kolaydı teşekkür ettim

 6. kemal dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar,

  Excel de bazen sağ tıklayıp hücreleri biçimlendir dediğimde hiç bir şey çıkmıyor yani hücre biçimlendir menüsü gözükmüyor ve bir işlem yapamıyorum. bu konu ile iligli bilgisi olan var mı nasıl çözebilirim?

 7. NUR dedi ki:

  DAHA AYRINTILI ANLATIRSANIZ SEVİNİRİM ANCAK SADECE SEÇTİĞİM HÜCRELER KİLİTLENSİN FORMÜLLERİ BOZAMASINLAR. ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

  1. YoRuMSuZ dedi ki:

   Formülleri bozmaz zaten. Bu uygulama sadece değiştirilmesini istemediğimiz hücreleri kilitlemek içindir.

 8. NUR dedi ki:

  YAPTIM AMA HÜCRENİN İÇİNDEKİLER HALA SİLİNEBİLİYOR.

  1. YoRuMSuZ dedi ki:

   Mutlaka birşey gözünüzden kaçmıştır. Tekrar baştan denerseniz belki hatayı da farkedersiniz.

 9. qLşN dedi ki:

  ya evt süper anlatılmış teşekkrler dee anlayamanlar ve excell 2007 kullananlar için bidaha özet geçebilrmisin??? lütfenn!!

 10. YoRuMSuZ dedi ki:

  Konuda bu açıkça anlatılmış, adım adım uygularsanız kolaylıkla yapabilirsiniz.

 11. Sıla dedi ki:

  Üstdeki birkaç hücreyi nasıl kilitliyorduk yardımcı olabilirmisiniz

 12. YoRuMSuZ dedi ki:

  Sorunuzu anlayamadım. Office programları çalışmıyor mu yoksa menüler işlev mi görmüyor. Herhangi bir word, excel, powepoint vs dokümanına tıkladığınızda ilgili office programı açılmıyor mu?

  Detaylandırırsanız sorunuzu yardımcı olmaya çalışırım.

 13. SEMİH dedi ki:

  arkadaşlar bana yardımcı olun ben office programlarını yanlışlıkla kilitledim ve hiç bir şey yapamıorum ayrıca görev çubuğundakiler falan da hiç çalışmıyor nasıl açabilirim

 14. tuncay dedi ki:

  slm arkadaşlar benim yapmak istediğim belirtilen hücreler dışında hiç bir hücrenin üzerini bile tıklanamaması.. ben böyle bir sayfa –buldum– korumayı kaldır diyince her hücrede işlem yapabiliryorsun ama korumayı aktif hale getirince seçtiğin hücreler arasında hareket edebiliyorsun.. bunun ayarları nasıl olyor? (örneğin korunan hücre dışındaki hücreler a1 hücresi c5 hücresi d10 hücresi olsun bundalar her türlü veri girebiliyorsun yön tuşuna basınca sadece bu hücreler arasında gidiyor…)

 15. vildan dedi ki:

  Öncelikle çalışmanızı kaydettikten sonra değiştirilmesini istemediğiniz hücre ve hücreler dışındaki bütün hücreleri seçerek sağ tıklayın ve hücreleri birleştir diyin. Orada koruma sekmesine gelerek kilitli seçeneğindeki onayı kaldırın. Böylelikle sadece değiştirilmesini istemediğiniz hücreler kilitli kalacak. Daha sonra Araçlar > Koruma kısmına gelerek Sayfayı koru diyin. Burada isterseniz daha sonra korumayı kaldırmak için şifre koyabilirsiniz. Artık kimse verileri değiştiremez Daha pratik olması açısından bütün sayfayı seçip hücrelerdeki kilitleri kaldırıp ve sadece istediğiniz hücreleri aynı yolla kitledikten sonra sayfayı korumaya almak daha kolay olacaktır