Excel Yaş Hesabı – Gün, Ay, Yıl

Excel Yaş Hesabı – Gün, Ay, Yıl
28.11.2011
288
A+
A-

Excel Yaş Hesabı ile kolaylıkla bugünkü tarihten doğum tarihini çıkararak aradan geçen zamanı gün, ay, yıl bazında alabilirsiniz. Bunun için örnek bir uygulama yapalım.

Excel İle Yaş Hesabı Formüller

Not: Uygulama Excel 2000, Excel Xp ve 2003 içindir.

Excel ile gün, ay, yıl bazında yaş hesaplamak için uygulamamıza geçelim.

A2 hücresine doğum tarihini (Örneğin 10.10.1990) şeklinde girelim. B2 hücresine de bugünün tarihini girelim. (alttaki resmi inceleyin)

B2 hücresinde bugünün tarihini güncel tutmak için =BUGÜN() formülünü girebilirsiniz.

Excel yaş hesabı

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi küçük bir tablo hazırladığınızı varsayarak işlemlere devam ediyoruz. Bu uygulamaya göre C2 hücresinde geçen yıl, D2 hücresinde ay, E2 hücresinde gün farkını bulacağız.

Son F2 hücresinde ise tüm bu işlemlerin gerçekleştirildiği förmülü tek bir formül altında toplayın yaş hesabını gün, ay, yıl bazında tek hücrede göstereceğiz.

A2 ve B2 hücrelerine geçerli tarihleri girdikten sonra C2 hücresinde geçerli tarihten bugüne kadar geçen yılı bulmak için aşağıdaki formülü girelim. Böylece iki tarih arasında kalan yıl farkını bulalım.

=YIL(B2)-YIL(A2)-EĞER(YADA(AY(B2)

İki tarih arasında yıl farkından arta kalan ayları bulmak için D2 hücresine aşağıdaki formülü giriyoruz. Böylece excel ile yaş hesaplamayı gerçekleştiriyoruz.

=AY(B2)-AY(A2)+EĞER(VE(AY(B2)=GÜN(A2));12;EĞER(VE(AY(B2)>AY(A2);GÜN(B2)

[ YÜKLE ]

YORUMLAR
  1. S.SİNAN BAYINDIR dedi ki:

    Prğramı çalıştıramadım. Formul hatası deniyor.
    çalışmalarınızda başarı dileklerimle saygılar sunarım