Cildiniz kuruysa bu önerilere dikkat

Özellikle kışın cilt kuruluğu, bilhassa el kuruluğu, can sıkan durumlardan biridir. Peki, bu kuruluğu önlemek için neler yapabiliriz?

Bunun için birçok yol denemiş olabilirsiniz. Bir de benim önerilerime göz atın. Umarım işinize yarar.

Cildiniz kuruyor mu, ya da kızarıyor mu? Peki pullanarak dökülmeler var mı? Cevabınız evet ise, öncelikle geçmiş olsun. Egzama ya da sedef hastalığı başlangıcı da olabilir.

Şimdi önerilere geçebiliriz.

Cilt kuruluğunun birçok sebebi olabilir.
Kirli, soğuk ve kuru havalar, cilt bakımı eksikliği, klimalı ya da kaloriferli ortam gibi… Tabii kuru bir cilde sahip olmanız da buna sebep olabilir.

Kışın sıcak duş almayı herkes sever, ama aslında bu cildimizi yıpratan bir şeydir. Sıcak su, cildimizdeki nemi emer ve yaşlanmayı hızlandırır. Bu yüzden ılık duş almak, cildinize iyi gelecektir. Ayrıca banyoda uzun süre kalmamanızı tavsiye ederim, çünkü süre uzadıkça cildinizin daha çok kurumasına sebep olur. Banyodan çıkınca kurulanıp vücut losyonu ile cildinizi nemlendirin.

Kışın cilt kuruluğundan şikayetçi olmamak için lazer ve peeling uygulaması yaptırılabilir. Bu uygulama cilt çatlaklarına iyi gelecek ve yaşlanmayı da önleyecektir. Bitkisel cilt maskeleri de kuruluk problemine iyi geliyor.

El yıkama süreniz 10 – 15 saniyeyi geçmesin, sonrasında mutlaka kurulayın ve nemlendirici uygulayın. Her yıkamadan sonra bu işlemi yapabilirsiniz. Cildinizin canlanıp tazelendiğini fark edeceksiniz.

Nemli ortamlarda bulunmayı tercih edin. Güneşte fazla kalmaktan kaçının.

Yağlı sabunlar ve spa eldivenleri de cilt kuruluğuna iyi gelen bakım ürünlerindendir.

Bir de kuru eller için maske önerim olacak. Malzemelerimiz çok kolay temin edilebilecek şeyler; su, zeytinyağı ve bal.

Öncelikle bir kaba ılık su koyun ve ellerinizi 10 dakika kadar içinde bekletin. Başka bir kapta 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Ellerinizi bu karışıma sokun ve 5 dakika bekletin. Sonra ılık suyla durulayın. Haftada bir bu maskeyi uygulayın, elleriniz daha yumuşak ve nemli olacaktır.

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu