Bu yiyecekler kilo aldırmıyor!

Evde, ofiste, misafirlike yaptğımız kaçamaklar kilo almamıza neden olabilir. Oysaki tercihlerinizi doğru yaparak tüketebileceğimiz atıştırmalıklar da var, hatta bu atıştırmalıkları ara öğünlerimizde tüketerek kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz. İşte kilo aldırmayan 12 atıştırmalık yiyecek…

1. KURUYEMİŞLER: Ceviz; omega 3 açısından zengin olup bizleri tok tutan bir besindir. 2 adet ceviz tüketerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Badem, içerdiği yağ ile zayıflamayı kolaylaştırıcıdır. Kuruyemişler, sadece kilo vermenize değil kalp sağlığınızı korumanıza da yardımcı olur.

2. MEYVE: Meyveleri tüketirken harcadığımız kalori aldığımız kaloriden daha fazla olduğu için negatif kalorili besinler diyebiliriz.

Sıvıyla beraber bu meveleri tüketirsek tokluk süremiz daha uzayacaktır. Lif açısından da zengin olan bu besinler tercih ediceğiniz atıştırmalıklar arasında olmalı.

3. KEFİR: Probiyotik etkisiyle sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Evde hazırlayacağınız kefir kilo kontrolünde yardımcı olucak sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Ayrıca kolon kanserine karşı koruyucu bir etkisi vardır.

4. PROBİYOTİK YOĞURT: Sağlıklı hemde rahatlıkla tüketebilceğiniz bir atıştırmalıktır. aldığınız probiyotik yoğurtlara, evde dilimleyeceğiniz meyvelerİ karıştırarak lif içeriğini artırabilir ve sindirim sistemini çalıştırarak kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz.

5. SALATALIK: Üzerine limon suyu gezdirerek tüketticeğiniz salatalık dilimleri yine kilo kontrolünde iyi bir tercih olabilir.

Salatalık ve limon negatif kalorili besinler arasındadır.böylece tükettiğiniz bir miktar limonlu salatalık kalori almanıza engel olan bir atıştırma olucaktır.

6. KAYISI: A ve C vitamini, potasyum, demir, magnezyum açısından zengin olan kayısı İçeriğindeki lif ile kilo vermenizde yardımcı olucaktır.

3-4 adet kayısı tüketerek sağlık bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

7. YULAF EZMESİ VE SÜT KARIŞIMI: Yulaf ezmesi içerdiği lifin yapısı ile sindirim sistemini çalıştırır.

Tüketimi yoaylaştırmak ve eğlenceli hale getirmek için süt ve meyve parçacıkarı ekleyebilirsiniz.

8. LEBLEBİ VE KURU ÜZÜM KARIŞIMI: 1/2 su bardağı leblebi ve 1 yemek yaşığı kuru üzüm tüketebileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalık olucaktır. Leblebinin lif oranı yüksek olduğundan bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak tembelliğinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kuru üzüm ise folik asit, potasyum, magnezyum, demir, fosfor, lif açısından zengindir.

9. KEPEKLİ GRİSİNİ: Tahıl grubundan olan kepekli grisini içerdiği kepek ile tokluk süremizi uzatarak kan şekerimizin daha yavaş yükselmesini sağlamaktadır.

10. SİMİT: Simit yüksek kalorili gibi görünsede sağlıklı ara öğün olarak tüketilebilir. Yarım simit ayran veya yarım simit peynir olarak ara öğünlerde tercih etmek kilo vermeyi kolaylaştırabilmekte.

Yarım simit ayran veya yarım simit peynir olarak ara öğünlerde tercih etmek kilo vermeyi kolaylaştırabilmekte.

11. KEPEKLİ TOST: Akşam öğününü geç yapanlar ve akşam spora gidenler için 1 saat öncesinde ideal ara öğün olarak değerlendirilebilir.

12. YOĞURT: Yoğurttaki kalsiyum yağ yakmanıza yardımcı olucaktır. Eklediğiniz pulbiber ise metabolizmanızı hızlandırıcağı için kilo vermenize de yardımcı olucaktır.

Kaynak: HaberTürk

BanuSu

Kuaför ve güzellik uzmanı olarak kendi işini yapan, internetten kopamayan, gülmenin, kaliteli zaman geçirmenin insan yaşamına pozitif katkısına inanan biri...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu