Video sesini yazıya çevirme

Video sesini yazıya çevirme
22.05.2020
64
A+
A-

Sürekli olmasa da videodaki konuşma sesini yazıya çevirme ihtiyacı duyduğumuz zamanlar olmuştur. Gelin şimdi videodaki ses kaydının nasıl yazıya çevrilebileceğine birlikte bakalım.

Bir Gmail hesabınızın olduğunu varsayıyorum. Eğer bir Gmail hesabınız varsa Drive zaten otomatik oluşturulur. Drive hesabınıza gitmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Not: Yazıya çevirme işlemi şarkılar için sağlıklı çalışmıyor. Konuşma içeren sesleri yazıya çevirmek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Yazıya çevirme işlemi bilgisayarınızın ses özelliklerini kullanmanıza engel değil. Ancak kendi konuşma sesinizi (örneğin google da sesli arama gibi) algılanması için aynı menüden ses ayalarını  (aşağıdaki 3. aşama) önceki duruma döndürebilirsiniz.

Anlatım Windows 10 işletim sistemi üzerinde yapılmıştır. Önceki işletim sistemlerinde de benzer bir yol izlenebilir. Örnek olarak CNNTürk youtube canlı yayın kanalındaki anlık reklam konuşması alınmıştır…

İşlem süresi yaklaşık 1 dakika…

1. Görev çubuğunda sağ altta bulunan Ses simgesine sağ tıklayıp “Ses ayalarını aç” satırına tıklayın.
Ses simgesi

2. Açılan pencereden sağ alandaki menüden “Ses Denetimi Masası” nı seçin.
Ses denetimi masası

3. Ses ayarları penceresinde “Kayıt” sekmesine gelin. Daha sonra aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde “Stereo Karışımı” alanına ters tıklayın ve “Varsayılan Aygıt olarak Ayarla” seçeneğini seçin.  (Eğe bu alan aktif değilse önce “Aktifleştir”  alanına tıklayın)
Ses ayarları

Görüntü alttaki ekran görüntüsü şeklinde olmalı… Bu aşamadan sonra “Tamam” butonuna tıklayıp pencereyi kapatabilirsiniz.
Ses denetimi ayarları

 

Artık Drive hesabınıza gitmemiz gerekiyor. Drive hesabınıza gitmek için TIKLAYIN.

1. Sol menüdeki “Yeni” butonuna tıklayın.
Drive yeni belge

2. Menüden “Google dokümanları” satırına tıklayın.
Google dokümanları

3. Belgeniz aktif olmuş olmalı. Üstteki menüden Araçlar > “Sesle yazma seçin.
Sesle yazma

4. Şimdi videodaki sesi yazıya çevirmeye hazırsınız. Konuşma içeren bir YouTube videosu açın ve hemen arkasından belge üzerinden mikrofon simgesine tıklayın. Konuşma içeriği belgeniz üzerine yazıya çevrilerek artırılmaya başladı bile…
Sesle yazma

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.