Dosya Uzantıları (Soyadları)

Dosya Uzantıları (Soyadları)
10.08.2007
A+
A-

Bizim nasıl soyadımız varsa bilgisayardaki dosyalarında soyadları vardır. Ve buna dosya uzantısı diyoruz. Dosya isminden hemen sonra uzantısı yazılır. Dosya adı ve uzantısı bir birinden nokta işareti ile ayrılır. Uzantılar genellikle üç harften oluşur.

Bir müzik dosyasına çift tıkladığınızda media player, winamp vb.. müzik dosyalarını çalıştırabilen bir program açılarak bu ses dosyasını çalar. Aynı şekilde bir word dosyasına tıkladığınız zaman Microsoft word programı açılır. Peki tıkladğınız dosya neden media playerle açılmazda wordle açılır. Çünkü uzantısı ses dosyasına ait değildir.

Normalde dosya uzantıları görünmez. Dosyaların uzantılarını görmek için;

Bilgisayarım simgesine çift tıklayın ve Windows XP öncesi bir işletim sistemi kullanıyorsanız Görünüm Windows XP kullanıyorsanız Araçlar menüsüne tıklayıp Klasör Seçenekleri seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan pencerenin Görünüm sekmesine girin ve Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle kutucuğunun işaretini kaldırıp tamam’a tıklayın. Artık uzantıları görebilirsiniz.

Mp3, vaw, mpeg ses ve video dosyalarıdır. Zip, rar, gz, cab sıkıştırılmış dosyalar, doc word dosyası, exe, bat program dosyası vs… uzantıları göster seçeneği aktifken dosyayı sağ tıklayıp yeniden adlandır seçeneğini tıklayarak dosya adını ve uzantısını değiştirebilirsiniz. Bir ses dosyasını word dosya uzantısına çevirdiğinizde word dosyasının bu dosyayı açacağını kesinlikle düşünmeyin. Açmaya yeltenir ama metin dosyası olmadığı için başarılı olamaz. Size gönderilen exe uzantılı dosyaları açmadan kesinlikle bir anti-virüs programı ile taratın. Bu uzantı türleri program dosyaları olduğu için virüs içerebilirler. Ayrıca bazı virüsler exe uzantılı dosyanın simgesini mp3 şeklini verip adını da dosyaadi.mp3 şeklinde göstererek sizin bunu ses dosyası sanıp açmanızı sağlamak isterler. Uzantı kesinlikle mp3 değildir gerçekte sadece adı dosyaadi.mp3’tür. yukarıda belirttiğim gibi uzantıları göster seçeneği aktifse dosya uzantıyla beraber dosyaadi.mp3.exe olarak görünür. Yani sadece son noktadan sonrası uzantı olarak kabul edilir. Eğer uzantıları göster seçeneğiniz aktif değil ve bundanda bihaberseniz büyük ihtimalle hapı yutarsınız.

MSN’de arkadaşınıza exe uzantılı dosya gönderirseniz kabul etmeyecektir, ama uzantısını jpg yani resim dosyası olarak değiştirip gönderirseniz msn dosyayı gönderecektir. Gönderdiğiniz kişi uzantıyı orijinal haline getirerek dosyayı kullanabilir.

Mp3 uzantılı bir dosyayı çift tıkladığınızda media playerle değilde winampla açılmasını isterseniz mp3 dosyanızı sağ tıklayıp çıkan menüden Program Seç seçeneğine tıklayın karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.