Bilgisayar

Bilgisarın Verimini Arttırın

Windows sistemlerinde boş belleğin çok büyük bir kısmı disk ara belleği olarak kullanılır. Bu sisteme VCACHE diyoruz.

Belleğin aslan payını alıp disk ara belleği olarak kullananan VCACHE, çok kullanan bilgileri diskte tutarak performansı arttırır. Teoride de uygulamalar belleğe gereksinim duydukça, VCACHE kendi işgal ettiği alanı küçülterek uygulamalara bellek sunar.

Ama pratikte tabii ki bu sistem düzgün çalışmaz. VCACHE işgal ettiği belleği geri vermekte nazlanır, uygulamalar da bellek istemeyi beceremez. Windows’un en sorunlu bölümlerinden biri de bellek yönetimi olunca, iş çıkmaza girer.

Bunu biraz olsun çözmenin yolu, VCACHE için ayrılan belleği sınırlamak. Bunu yapmak için WINDOWS dizininin içindeki SYSTEM.INI dosyasını bulup açıyoruz. Oradaki [VCACHE] ifadesini bulup, altına

MaxFileCache=10240

MinFileCache=6144

gibi iki satır ekliyoruz. MaxFileCache, KB cinsinden maksimum ara belleği, MinFileCache minimumu belirliyor.

256MB bellekli sistemde, ara belleğe fazla bellek vermeyi istemezseniz, yukarıdaki ayarları kullanabilirsiniz. Yani minimum 6MB, maksimum 10MB ara bellek var.

32MB bellek için:

MaxFileCache=2048

MinFileCache=1024

64Mb kullananlar:

MaxFileCache=4096

MinFileCache=2048

128MB ve yukarısı kullananlar için ise EN AZ:

MaxFileCache=10240

MinFileCache=6144

ayarlarını uygulamalarıdır. Ara belleğe vereceğiniz daha fazla bellek, ara belleğin verimini arttırır tabii ki. Çok fazla bellek kullanan uygulamalarınız yok, ama çok belleğiniz varsa, bu değerleri arttırabilirsiniz.
Bu satırları eklediğinizde ilgili bölüm

[vcache]

MaxFileCache=10240

MinFileCache=6144

gibi gözükecek. Dosyayı kaydedip çıkabilirsiniz.

Bu olayla bağlantılı ilginç bir açılım: 512MB’dan fazla bellek taktığınız Windows sistemlerinde uygulamalar “Yeterli Bellek Yok” mesajı veriyorsa, bu anlattığım şekilde VCACHE belleğini sınırlayın! Kısaca açıklamak gerekirse, Windows 9x serisindeki çok komik bir hata yüzünden 512MB fazlasında VCACHE sapıtıyor ve olan bütün belleği kendine bağlıyor. Çözüm bu bahsettiğim şekilde VCACHE’i dizginlemek.

İkinci bir ipucu ise Swap File / Takas Dosyası ile ilgili. Windows ailesi garip bir işletim sistemidir. Sisteminizde 1GB bellek de olsa, sistemi açar açmaz sistem monitörüne girip de Swap File kullanımına baktığınızda, garip bir şekilde sistem açılır açılmaz Swap File kullanmaya başladığını görür ve bu anlamsızlığa kızarsınız. Swap File’i devre dışı bırakmadan bunu halletmenin yolu var.

WINDOWS dizini altındaki SYSTEM.INI dosyasında [386Enh] diye bir bölüm göreceksiniz. İşte o bölümün altına

ConservativeSwapfileUsage=1

Satırını ekleyin. Bundan sonra göreceksiniz ki Windows, sadece gerektiği yerde, yani boş fiziksel bellek tükendiğinde Swap File’ı kullanmaya başlayacak.

YoRuMSuZ

Asıl mesleği eğitim olup internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu