Yaşam

Beden Dili – Karakter Analizi

Temel dilimiz olan bedenimizin dilini öğrenmek için günlük hayatta kullandığımız dil kadar neden zaman ayırmadığımızı anlamak güçtür. Hiç kimse beden dili ifadelerinden kaçamayacağı veya bunu bastıramayacağı için, bu dili öğrenmeye çalışmak çok yararlıdır.

Beden Dili Nedir?

Beceri sahibi olmak önemlidir, dahi olmak ise olağanüstüdür. Ancak hepsinden daha değerli olanı beden dili ölçeğini doğru kullanarak doğru ilişki kurmaktır. Duygu ve düşüncelerimizin yansımasıdır.

Beden Dili (Vücut Dili) – Ortaya Çıkışı

Nasıl ortaya çıktı?
Yüzyılın başında hepimiz yeni bir bilim dalına tanık olduk. Bu bilim sözel olmayan iletişim biçimleriyle ilgilendi. Sözel olmayan iletişim biçimleriyle uğraşan bilim adamları insanların hareket ve işaretlerini seyrederek yorumlamaya başlandı. Aslında her insan, beden dili hareketlerini farkında olmadan sürekli olarak kullanır. Albert Mehrabian, bir mesajın toplam etkisinin yaklaşık % 7 sinin sözel , %38’ nin sesli, % 55 nin de sözel olmayan öğelerden ( beden dili ) oluştuğunu ortaya koymuştur.

İlgili içerikler

Bedenin verdiği sinyaller, öğrenilebilir ve bilinçli gözlemle anlaşılabilir. Beden dili, samimiyeti, hedef noktayı, özgüveni dışa vuruşun gözle görülür şeklidir.

Bazen hareketleriniz vücut dili açısından bakıldığında gerçek düşüncelerini yansıtmayabilir. Çok ilgilendiğiniz bir konuya ilgisiz gibi görünebilir, yakın hissettiğiniz bir insana soğuk davranabilirsiniz. Beden dilimiz bazen biz istemeden karşı tarafa mesajlar verebilir. Oysa bazı küçük değişikliklerle kendinizi daha iyi ifade edebilir, daha etkili insan ilişkileri kurabilirsiniz.

Vücut Dili – Doğru Kullanımı ile ilgili birkaç ipucu

  • Konuşurken Gözlere Bakın
  • Tebessümü Unutmayın
  • Dinlediğinizi Gösterin
  • Yakınlık Gösterin
  • Kendinize Özen Gösterin
  • Jestleri Unutmayın

İnsanların Yüzlerindeki İfadeler Nasıl Tespit Edilir?

Topluluk önünde konuşma ile yüz ifadelerinin, jestlerinin, davranışlarıyla ne kadar uyumlu olduğunu ancak gözlemleyerek, alıştırmalar yaparak, anlayabiliriz. Ne kadar ayrıntıya dikkat edersek beden dili analizinde, o kadar verim alabiliriz. Gözlemlediğinizde ne gördüğünüzü bir yere not etmenizde yarar var. Heyecanlı, neşeli, sıcakkanlı, sevgi dolu, meraklı, utangaç. Bu gözlemleri iyi yaparsanız zamanla ustalaşacaksınız.

Beden dili – Cinsel ilgi

Kemer veya ceplere sokulmuş başparmaklar cinsel olarak saldırgan bir tavrı göstermek için kullanılan harekettir. Televizyondaki Western´lerde halka en sevdikleri silahşorun erkekliğini göstermek için kullanılan en yaygın hareketlerden biridir.

Kollar hazır olma konumuna geçer ve eller de jenital bölgeyi vurgulayarak ana gösterge görevini yapar. Erkekler bu hareketi bölgelerini belirlemek veya diğer erkeklere korkmadıklarını göstermek için kullanırlar.

Vücut Dili ve Cinsiyet

Kadın ve erkek bir arada olduğunda yapılan davranış biçimleri ve vücut dilleri oldukça farklıdır. Karşı cinse sergilenen tutumdaki heyecanda, kendini gösterme çabasında, konuşma, mimik ve bakışta; normal yaşamlarındaki davranışlardan biraz daha farklı bir tutum izlenir.

Bununla beraber yine beden dilinde, tüm yazdıklarımı kapsayan, bireysel olarak da, kadınsı ve erkeksi beden dili farklılığını da gözlemleyebilirsiniz.

Kadın heyecanını yüzünde mimikleri ile gösterirken, erkek el ayak ve sözcükleri kullanırken, ses tonunda gösterebilir. Kısaca vücut dili iletişimin çok önemli bir kısmını oluşturur ve öğrenilebilir.

YoRuMSuZ

Asıl mesleği eğitim olup internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu