İlginç Bilgiler

Az bilinen ilginç 4 müzik aletleri

Bazı müzik aletleri az bilinmesine rağmen üretimi ve piyasada oluşları ile iz bırakmış ve bazı kesimlerce unutulmazlar arasında görülmektedir…

İşte az bilinen bu müzik aletlerinden 4 tanesini sizler için derledik.

1. Glass Armonika

Delirten müzik aleti olarak bilinir. Benjamin FRANKLIN tarafından 18. Yüzyılda mekanik versiyonu yapılmıştır. Müzik aleti birbirinden farklı boyutlardaki bardakların yan yana diziliminden oluşmuş gibi gözükür. Dönen farklı büyüklükteki cam bardaklara elinizi sürttüğünüzde sürtünmeden dolayı çeşitli ses çıkıyordu.

İlgili içerikler

İlk buna benzer örnek 1740’ lı yıllarda İngiltere’de görülmüştür. Bu müzik aleti hakkında bazı kötü şeyler çıkmıştı. Örneğin bunu dinleyenleri çıldırttığı gibi söylentiler çıkmıştı ve 19. Yüzyıldan sonra ünlülüğünü yitirdi. Eski cam armonikaların camı kurşun baz içerdiği için kurşun zehirlenmesine yol açıldığı düşünülmüştür.

2. Eigenharp

Hem tuşlu, hem telli, hem de üflemeli bir müzik aletidir. Pro modeli olan Alpha da 132 tuş ve iki şerit denetleyicisi vardır. Amatör kullanıcılar için yani Pico modeli ise toplamda 22 tuş bulunmaktadır.

3. Hang

Hang, vurmalı bir müzik aletdir. İsviçre’de ilk defa 2000’li yıllarda üretilmiştir. Hang, Bern dilinde ve Macarca’da “el” anlamında kullanılmaktadır. Ses tonundan dolayı hipnotik çalgı şeklinde adlandırılmıştır. Ayrıca hang enstrümanı dış görünüşüyle de UFO’ya benzemektedir.

4. Kalimba

Bu müzik aleti Nijerya’da güneydoğu kesimindeki Nsukka bölgesinde Okpuje’de 1900’lü yıllarda kullanıldığını bilinmektedir. Kesin olmamakla birlikte ilk ortaya çıktığı bölge Kamerun olarak bilinmektedir. Yapıldığı malzeme ise kuru ağaç ve bitki olduğu düşünülmektedir.

Alfa

Şiir ve metin yazma çabaları içinde olan, gezmek ve gezdiği yerlerle ilgili arşivsel bilgileri derlemek gibi hobileri olan gezgin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu