Aşık Veysel ŞATIROĞLU

Şiirlerinden de anlaşıldığı gibi 1894 senesin de Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan Köyünde dünyaya gelmiş. 21 Mart 1973 yılında vefat etmiştir.

Aşık Veysel Kimdir?

Anası Gülizar bir yaz günü koyun sağmaya giderken yol kenarında doğurmuş . Veysel’in göbeğini de kendi eliyle kesmiş . Bebesini bir çaputa sarıp yürüyerek köye geri dönmüş . Babası Ahmet Bey bebenin adını Veysel koymuş . Aradan seneler geçmiş ve herkes gibi Veysel de büyümüş.

Yedi yaşına geldiğin de Sivas’ta çiçek hastalığı boy göstermiş ve Aşık Veysel de yakalanmış . Sol gözünde kalıvermiş ve göz akıp gitmiş. Kader derler ya sağ gözüne de perde inmiş. Önceleri sağ gözü ile sadece ışığı seçebilmiş . Babası Ahmet Bey Akdağmadeni ne götürür ve oradaki bir doktor’un Veysel’in gözü- nü açabileceğini duymuş . Pek sevinmiş Ahmet Bey . Gel gör ki talihsizlik bırakmamış Veysel’in yakasını . Bir gün inek sağarken babası yanına gelmiş . Veysel aniden dönünce yakınında bulunan deyneğin ucu Veysel’in ışığı seçe bilen gözüne girmiş. O göz de görmez olmuş. Aile halkı çok üzülmüş Veysel’in bu durumuna . Babası Veysel’i avutmak için Halk Ozanlarından şiirler okuyup ezberletmeye çalışmış . Bildiğimiz kadar Sivas ozanlar şehridir. Köylerden de ozanlar da ara sıra Ahmet bey’i ziyarete gelirlermiş. Veysel de bunları can kulağıyla dinlerken babası Ahmet Bey oğlu- nun bu merakını anlamış ve gitmiş bir bağlama alıp gelmiş. Veysel den bu bağlanayı öğrenmesini istemiş . Bunun üzerine Veysel ilk bağlama derslerini babasının arkadaşı olan Çamşıhılı Ali Ağa dan almaya başlamış. Böylece Veysel kendisini bağlamaya verip çalıp söylemeye başlamış. önceleri halk ozanlarındancalıp söylemiş . Veysel yirmibeş yaşına geldiğin de babası Esma adın da bir kızla evlendirmiş. Kısa bir süresanra anası ve babası Ahıret’e göçüp gitmişler. Acı kader bırakmamış Veysel’in yakasını. İkinci çocuğu ongünlük- ken ölmüş ve ardından da karısı Esma yanaşmalarıyla kaçmış. Bu olay çok koymuş Veysel’e . Daha bir yaşını bile bitirmeyen kızıyla yanlız ortada kalıvermiş . İki sene çocuğuyla kucağında do- laşmış ne çare o yavrucak da Ahiret’e göçüp gitmiş. Belelirli bir zaman sonra kardeşleri Veysel’i bir daha evlendirmişler. Yeni hanımından yedi çocuğu olur ve bir tanesi ölür . İki oğlan dört kız hayatta kalır . Tüm çocuklarından onsekiz torunu olur ( belki şimdi daha fazladır ).

Köyünde ve çevresinde ondan önce bir tek Âşık Veysel’e 1965 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Anadilimize ve Milli Birliğimize yaptığı hizmetlerden dolayı özel bir kanunla vatani hizmet tertibinden aylık bağlamış.

İlgili içerikler

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu