Araçlarda lastikler ne zaman değişmeli

Aracınız ne kadar bakımlı ve sağlam olursa olsun aracınızı taşıyan lastiklerin yıpranmış, diş derinliği azalmış ve titremeye neden olacak denge unsurlarından yoksun olması çok riskli bir güvenlik sorunudur. Peki araç lastiklerini ne zaman değiştirmeliyiz?

Çok fazla titreşim: Araba kullanırken özellikle bozuk yollarda belirli miktarda titreşim kaçınılmazdır. Ancak düz yolda sizi rahatsız edecek derecede bir sarsıntı, titreme aracınızda bir sorun olduğu anlamına gelir. Titreşimin sayısız nedeni olabilir; lastikleriniz eskimiş ya da aracınızın balans ayarı bozulmuş olabilir, amortisörünüz bozulmaya başlamış olabilir. Ancak, düzgün ve bozuk olmayan yollarda aşırı sarsılma varsa muhtemelen aracınızın lastiklerinin değişmesi gerekiyor.

Lastikler üzerindeki kabarmalar, çıkıntılar: Bazen lastiklerinizin dış yüzeyi incelmeye başlar. Bu nedenle lastiğin yüzeyinde kabartılar ve çıkıntılar oluşabilir. Bu kan damarlarınızdaki torbalaşmaya benzer. Bu durumda damarlarınız patlamadan hemen hastaneye gidersiniz. Lastiklerde de durum aynıdır. Bu zayıf noktalar lastiğinizin aniden patlamasına yol açabilir.

Lastik yanaklarındaki çatlaklar: Lastiğin yan taraflarında oluşan bu çatlakları, kesikleri görsel olarak incelediğinizde görebilirsiniz. Bunlar lastiklerinizin hava kaçağı yapacağının işaretidir. Eğer bu çatlakların derinleştiğini fark edersiniz, arabanızı hemen tamirciye götürün.

İlgili içerikler

Lastik sırtının aşınması: Daha yeni lastikler eskilerinden daha fazla rahatlık sağlar. Arabanızın lastiklerinin üzerindeki gösterge çizgileri lastikler yeniyken görünmez ya da çok az görünür. Ancak lastikleriniz aşınmaya başladığında bu çizgilerden birkaç tanesinden fazlası görünmeye başlar. Eğer bu çizgiler lastiklerden birinde ya da hepsinde görünür hale gelirse lastiklerinizin değişmesi şarttır.

Lastik diş derinliği:Lastik dişlerinin derinliğinin asla 1,6 milimetrenin altına düşmemesi gerekiyor. Eğer düzenli olarak kaygan, ıslak yüzeylerde araba kullanıyorsanız, daha iyi durumdasınız demektir. yine de lastik dişleriniz bu ölçünün altına düşerse hemen lastiklerinizi değiştirin.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu