Anasayfa / Excel / Excel – Çoklu Kritere Göre Sütundaki Verileri Toplama

Excel – Çoklu Kritere Göre Sütundaki Verileri Toplama

Aynı sütunda yer alan ürün türlerinin miktarını ayrı ayrı toplamak için bir örnek yapmıştık. Uygulama örneğini alttaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://e-cozum.net/excel-calismalari-ipuclari/sutunda-farkli-turdeki-verileri-toplama

* * * * * * * * * *

Excelde farklı kriterlere göre toplama

Şimdi ise birden fazla kriterin yer aldığı ve bu kriterlerin iki sütunda belirtildiği bir tabloda bu kriterleri kullanarak toplama işlemi gerçekleştirmeyi öğreniyoruz. Bu uygulama bir üyemizin isteği üzerine hazırlandı, örneğe göre ihtiyacınız doğrultusunda iki veya daha fazla kriter ekleyerek, kriterlere uyanların toplamını bulabilirsiniz.

Yandaki örnek görüntüyü inceleyelim…

Buna göre kız ve erkek grubundaki bireylerin gözlüklü olup olmadıklarına göre yaşlarının toplamını bulmak istiyoruz. Bulunacak kriterler.

  • Kız ve gözlüklü olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 58)
  • Kız ve gözlüksüz olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 29)
  • Erkek ve gözlüklü olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 99)
  • Erkek ve gözlüksüz olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 44)

Buna göre yukarıda belirtilen kriterlere göre sırasıyla uygulamamız gereken formüller alttaki şekilde olmalıdır. (Formüller örnek tablodaki hücrelere göre verilmiştir)

=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Kız")*(B2:B10="Gözlüklü")*(C2:C10))
=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Kız")*(B2:B10="Gözlüksüz")*(C2:C10))
=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Erkek")*(B2:B10="Gözlüklü")*(C2:C10))
=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Erkek")*(B2:B10="Gözlüksüz")*(C2:C10))

Dosya Zip Şifresi: www.cerezforum.com

[ Yükle ] Araştırılanlar: excel örnekleri, excel topla çarpim, topla çarpım excel, topla çarpım formülü, topla çarpım örnek, excelde topla çarpım, topla çarpım formülü örnek, örnek excel çalışmaları, excel mal isminden gore fiyat, EXCEL DE ÇOKLU ÇARPIM NASIL YAPILIR

Hakkında YoRuMSuZ

Test biyografi

5 Yorum

  1. öncelikle teşekkürler 10 kayıt için formül çalışıyor fakat. 30.000veri için formul çalışmıyor baska alternatif varmı bunun? çok lazım

  2. hocam emeğine sağlık.Benimde buna benzer bir formüle ihtiyacım var. 2. sütunlara farklı farlı tarihler koyduğumuzda (ör:01.01.2012 gibi ) toplam işlemi yapabilirmiyiz. yani kızlardan B sütunundaki 01.01.2012 tarihinden büyük olanların c sütunundaki değerlerini topla gibi. ben aynı formülde denedim olmadı sonucu sıfır buluyor.

  3. pınar pınar

    merhaba, ben exell de bir tablo yaptım ürünler ve aylara göre dağılımlarını hesaplamak için yatay ve dikey olarak 10 satır ve 10 sütun düşünün. en sağ alt köşede tüm adetlerin toplamının olduğu yerde de 1000 adet çıktı diyelim. benim ihtiyacım olan formül kurulunca 1000 rakamını değiştirdiğim takdirde, diğer satır ve sütunlara otomatik hesaplayarak kendisi dağıtıyor. bu formüle benim ihtiyacım var, yardımcı olabilir misiniz?

  4. bu fonksiyonda alan adı kullanamıyormuyuz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir