Herkes Setup Dosyaları Yapabilecek – InnoSetup / IsTool

15
1167

Programlarınızı kendiniz yazıyorsunuz ya da elinizdeki dosyaları kurulum haline getirmek istiyorsunuz. (Örneğin bir PowerPoint sunusu, hazırladığınız dokümanlar vs)

Programlarınızı Setup haline getirmek istemez misiniz?
Burada anlatılanlarla artık siz de istediğiniz şekilde Setup programları yapabileceksiniz.

www.innosetup.com
www.istool.org

Yukardaki linklerden her iki dosyanın son versiyonlarını çekin ve Önce Innosetup, sonra da IsTool u kurun.

Ayrıca Türkçe desteği de var. http://www.jrsoftware.org/files/istrans/

Yukardaki adresten isterseniz dil dosyasını çekip Program Files > InnoSetup klasöründeki Default.isl dosyası ile aynı isim olacak şekilde değiştirirseniz hazırladığını kurulum programlarınız Türkçe olacaktır. (*.isl dosyası programın kendisini değil hazırlayacağınız kurulumu Türkçe’ye çevirecektir)

 

Kurulum Hazırlama Anlatımı

Ben her iki programnın 5.1.5 versiyonuna kullandım. Her iki Programın da kurulmuş olduğunu varsayıyorum. (Önce InoSetup, Sonra Istool)

(Kendi programlarımdan birinin kurlumunu örnek olarak gösteriyorum. Siz istediğiniz dosyalarla çalışabilirsiniz.)

IsTool’ başlatıyoruz. Karşımızda  boş bir pencere geliyor.

File > New (Ctrl + N) dedikten sonra
Next’ e tıklıyoruz. Bu iki etap için karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir.

Inno setup

1. Kutucuğa Programımızın adı,
2. kutucuğa Program adı ile birlikte Versiyonu
3. 4. Kutucuklar ise tamamen isteğe bağlı olacak şekilde doldurup

Next butonuna basıyoruz.
Karşımıza soldaki pencere gelecek. En üstte Programımızın kurulacağı dizin yazıyor. Ben genellikle Program Files klasörünü tercih ettiğim için bu bölümü aynen geçiyorum.

Next’e tıklıyoruz. En Önemli Bölüme Geldik. Bu pencerede *.exe dosyamızı ve exe’mizin kullanacağı diğer dosyları seçiyoruz.

Soldaki şekilde Browse butonu ile exe’mizi gösteriyoruz.

Add File(s) butonu ile Exe’nin kullanacağı dosyları seçiyoruz. (varsa) Kaç tane ise hepsini altta görülen bölüme atıyoruz.

(Exe hariç. Exe için zaten yukardaki kısmda yolu gösterdik)

Next diyoruz. Buradaki bölüm çok önemli değil. Başlat > Programlar bölümünde Hangi başlıkların olacağını (uninstal seçeneği gibi), Hızlı başlat ve masasütünde görünüp görünmeyeceğini belirleyebiliriz.

Ben masaüstünde ve Hızlı Başlat bölümünde görünecek şekilde ayarladım bu örnekte.

Next diyerek alttaki pencereye ulaşıyoruz.

Solda gördüğünüz pencerede isteğe bağlı olarak;
1. Kutucukta eğer kurulum sırasındagöstermek isteğimiz açıklamalar, lisans varsa,
2. Kutucukta kurlum öncesinde,
3. Kutucukta kurulum sonrası müşteriye göstermek istediğimiz bir metin vs varsa yolunu gösteriyoruz. Ben sadece kurulum sırasında BeniOku.txt yi gösteriyorum. Bu bölüm tamamen boş bırakılabilir.

Next diyoruz. Kaşımıza Dil seçenekleri geliyor. İstediğiniz kadar dil seçeneği yapabileceğiniz gibi olduğu gibi bırakabilirsiniz. Eğer Default.isl dosyasını Türkçe ile değiştirdiyseniz zaten kurulum Türkçe olacaktır. Bir kaç dil’de seçebilirsiniz. Bu durumda kurulumun başında kullanıcı dil seçebilecektir. (Soldaki resim)

Next’e tıklıyoruz. Bu bölümde kurulum dosyamızla ilgili ayarlarımızı yapıyoruz.

1. Kutucukta Setup Dosyamızın hangi klasörde yer almasını istiyorsak belirliyoruz.
2. Kutucukta Setup dosyamızın adını belirliyoruz.
3. Kutucukta Program için özel bir *.ico uzantılı ikon kullanmak istiyorsak yolunu gösteriyoruz.
4. Kutucukta eğer Setup’a şifre koymak istiyorsak yazıyoruz. Ben resimdeki gibi bıraktım.

Next diyoruz. Gelen pencereden Finish Butonuna tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki ilk pencere gelecek. Burda bir kaç ayar yapmamız gerekecek.

 

 

Soldaki Icons menüsüne tıklayalım. Sağda görülen dosyalarımıza tek tek tıklayarak (çift tıkla) Çıkan pencereden (Icon sekmesinde) Working dir. bölümündeki açılır pencereyi seçerek {app} seçiyoruz. Bu işlemi bütün görülen dosyalarımıza yapalım. (Üstteki resim)

Artık programımız hazır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi son ayarlarımızı da yapalım.

Bu Pencerede
1 numara ile gösterilmiş kaydet butonuna tıklayarak projemizi kaydediyoruz. (Daha sonra üzerinde değişiklik yapmak üzere isteğe bağlı)

2 numara ile gösterilmiş butona (setup compile) tıklayarak kurulum olayını bitiriyoruz. İsterseniz hemen test edebilir isterseniz setup dosyamız zaten artık ordan test edebilirsiniz.

Daha önce Setup dosyasının yolunu ve adını belirtmiştik. Artık belirlediğimiz klasörde belirlediğimiz isimde kurulum dosyamız hazır. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin. Bu anlatım CerezForum için hazırlanmıştır.

zvr
EMOJİYLE DEĞERLENDİR

15 YORUMLAR

 1. Arkadaşlar hepinize kolay gelsin. Ben de inno setup ile bir setup hazırladım.
  öncelikle emrecan arkadaşımın sorusuna cevap vereyim. istool senin koda fazla müdahale etmeni engelliyor.Yani işlerini kolaylaştırıyor. sen sadece belirtilen yerlere verileri giriyosun o kadar . Nasıl kullanıldığına gelince de zaten hocam ayrıntılı anlatmış.

  Şimdi hocam benim size bir sorum var : Ben bu programla setup hazırladım setup bittiğinde otomatik olarak .net framework kurulumunu başlatıyorum ama ben bu başlamadan önce sistemde .net framework kurulu mu değil mi kontrol ettirmek istiyorum. Şu ana kadar araştırma yaptım ama pek bir bilgi elde edemedim. yardımcı olabilirseniz sevinirim. İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.

 2. peki sql server kullanıyorum projemde karşı bilgisayarda da bu serverın kurulması ve benim databesim ve tablolarımında eklenmesi lazım o nasıl olacak önemli olan nokta bu bence.

  • Hocam kurulum aşamasında her ne kadar konu ile ilgili deneyimim olmasa da bu işlemin gerçekleştirilebildiği, kodları yaza bildiğiniz alan var. Tek database ve çok bilgisayardan çalıştırılabilecek şekilde kurulum hazırlandığını kullanan arkadaşlardan duymuştum.

 3. Merhaba hocalarım,
  Hocam diyorum çünkü kim kime zerre bir şey öğretiyorsa O, hocamdır. Bu arada ben de hocayım yani öğretmenim.

  Inno Setup ile ilgili bir problemim var. Belki bana problemdir pek anlamadığım için.

  Sorun şöyle:
  Diyelimki bir yama hazırladık. Örneğin ben WinZip.exe’yi Türkçe’ye çevirdim. Bu dosyayı manuel olarak dizine kopyalamaktansa heveslenip .exe olarak kurmak istiyorum. İşte sorunum tam burada. Setupu hazırlıyorum ancak WinZip’in kurulduğu(C:\Program Files\WinZip) dizine sadece çevirisini yaptığım WINZIP32.EXE’ yi yüklemek yerine aynı dizin içinde setuptaki verilen klasör ismi altında yükleniyor.

  Setup aşamasındaki “Bu dosya için klasör gerekmiyor” seçeneği ile de beceremedim. Kısacası verdiğim örnekteki gibi bir programın kurulduğu dizinde bulunan herhangi bir dosyayı ama sadece o dosyayı inno setup ile nasıl yükleyebilirim?

  Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 4. verdiğiniz bilgiler için çok tşk ederim programın detaylı kurulumunu inceledim fakat ya ben yapamıyorum yada benim setup ta bir sorun var şimdi kuruluma eklemek istediğim dosyları seçiyorum hepsini ekliyorum ama veritabanı klasörünü ekleyemiyorum şöyle : şimdi data adlı klasörün içinde vt adlı access veritabanı dosyam var sarı renkli klasörün içine girip veritabanı dosyamı gösterdiğim zaman sadece vt dosyamı ekliyor sarı renkli kalsörü eklemiyor birde sadece klasörü seçtiğim zaman ise hiç eklemiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim…

 5. Evet sadece görsel hale getiriyor. ISTOOL arayüzünde kurulum hazırlarken exe dosyanızı ve ilgili dosyaları (veritabanı, kullanılan diğer dosyalar, resimler vs) ekleyebileceğiniz ayrı alanlar sunuyor. Size düşen sadece ilgili dosyaları GÖZAT butonuna tıklayarak göstermek ve eklemek. Ayrıca Output klasörünü de özelleştirebilir, istediğiniz yerde kurulum yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  Programın kullanımı ile ilgili detaylı konu eklemiştim. Alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

  http://e-cozum.net/bilgisayar/herkes-setup-dosyalari-yapabilecek-innosetup-istool

 6. ben bu güne kadar sadece setup yapınca sadece Inno setup programını kullanıyordum demek ISToll sadece programının setup ını görselleştiriyor o zaman bundan sonra sdece ıstoll programını kullnayım birde benim şu sorunum var Inno setup programı ile projemi setup yapıp derleyeceğim zaman hani setup dosyasına eklemek istediğiniz dosyaları seçin diye bir şey var ya benim orda Data adlı kalsörümün içinde vt adlı access veritabanı dosyam var ama setup a ekle dediğim zaman setup dosyasına eklemiyor bunu nasıl çözebilirim…

 7. Aslında IsTool programı sadece InnıSetup programını görsel hale getiriyor. Scriptlere görsel arayüz kazandırdığı için kurulum hazırlamak çok daha basit oluyor.

  Şöyle anlatmaya çalışayım. Kurulum hazırlamak için InnoSetup programını çalıştırmaya gerek yok. Istool’u çalıştırın ve görsel olarak dosyalarınızı ekleyip kurulumunuzu hazırlayın. Kısaca setup hazırlamayı kolaylaştıran bir arayüz sunuyor bize ISTOOL programı.

CEVAP VER

Lütfen yorum girin!
Lütfen adınızı girin